Розірвання договору оренди земельної ділянки
Оренда землі — це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов’язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 14 Закону визначено, що договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації та виникає з моменту цієї реєстрації.
Щодо розірвання договору оренди, то відповідно до статті 31 Закону договір оренди землі припиняється в разі:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
- поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря;
- смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки;
- ліквідації юридичної особи-орендаря;
- відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем;
- набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці;
- припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійного договору (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства/концесії).
Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Крім того, законодавство України визначає два шляхи дострокового розірвання договору оренди землі: за згодою сторін або за рішенням суду.
Найпростіше це зробити за згодою сторін. Для цього необхідно надіслати орендареві пропозицію про розірвання договору з чітким зазначенням причини розірвання договору. У разі його згоди договір оренди землі буде розірвано. Якщо ж орендар відмовиться від розірвання договору, єдиним способом його дострокового припинення є звернення до суду. Щоправда, можливе воно лише у визначених законом випадках.
Зокрема, договір оренди може бути розірваним судом у разі невиконання сторонами обов’язків, передбачених статтями 24 і 25 Закону України «Про оренду землі». Наприклад, коли орендар використовує земельну ділянку не за цільовим призначенням згідно з договором оренди; не дотримується екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, не додержується державних стандартів, норм і правил; не дотримується режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються; не вносить своєчасно орендну плату. До того ж, суд може розірвати договір у випадку невиконання сторонами обов’язків, передбачених умовами самого договору.
За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутися до Бережанського бюро правової допомоги за адресою: м. Бережани, вул. Банкова, 6. Тел.: (03548) 2 39 99.
Начальник відділу
Бережанське бюро правової допомоги Процик П.Б